czwartek, 29 czerwca 2017

"Medalion z bursztynem" – Anna Klejzerowicz


Medalion z bursztynem to powieść o trzech pokoleniach kobiet, których całe życie związane jest z Gdańskiem. Najstarsza - Maria - jest córką biednego rybaka ciężko pracującą na utrzymanie swojej rodziny. Wybuchła Druga Wojna Światowa, co dla wielu było szokiem, a dla Marii ciosem. Tuż po wojnie adoptowała córkę i wzięła ślub z członkiem partii komunistycznej, co zapewniało im jako-taki byt. Gdy mąż zginął, prowadząc samochód pod wpływem alkoholu, jej życie diametralnie się zmieniło. Choć Maria twierdziła, iż mąż nigdy nie wsiadłby pijany za kierownicę i podejrzewała morderstwo, nikt by jej nie uwierzył - takie były czasy. Kobieta była zastraszana i nachodzona przez tajemniczych mężczyzn we własnym domu. Żyła w strachu o siebie i o kilkuletnią córkę.

Halina od zawsze była chłodna, zamknięta w sobie i raczej stroniąca od ludzi. Miała kiepski kontakt z rodzicami, nie posiadała przyjaciół. Z samotności uciekała w naukę - w czym była bardzo dobra. Później ukończyła polonistykę i została nauczycielką. Jedyny kontakt, który miała z jakimkolwiek mężczyzną, zaowocował ciążą. Nie będąc gotową na wychowywanie dziecka, oddała je swojej matce, która starała się zastąpić dziewczynce rodziców.

Ewa to graficzka, szczęśliwa żona i matka nastoletniego Kacpra, a od niedawna właścicielka mieszkania po zmarłej babci. Porządkując je wraz z mężem, odnajdują w komodzie starą, pożółkłą kopertę. Ewa po chwili wahania otwiera ją. W środku znajdował się przepiękny medalion z bursztynem i list od babci Marii. Znalezisko to stawia pod znakiem zapytania jej dotychczasową tożsamość. Z wiadomości wynika bowiem, iż jej matka Halina, do której list jest adresowany, jest z pochodzenia Niemką. Kobieta, chcąc poznać przeszłość swojej rodziny, rozpoczyna prywatne śledztwo i angażuje w nie znajomego dziennikarza. Rozwikłanie tajemnicy medalionu jest jednak trudniejsze, niż można sądzić, gdyż ktoś wyraźnie nie chce, by została odkryta. Po opublikowaniu w prasie wzmianki o liście i medalionie dziennikarz ginie w wypadku, do mieszkania babci ktoś próbuje się włamać, a Ewa ma wrażenie, że ktoś ją śledzi. Trzyosobowa rodzina przestaje spać spokojnie...

Anna Klejzerowicz stworzyła niesamowitą powieść obyczajowo-kryminalną osadzoną mocno w kontekście lat czterdziestych i pięćdziesiątych dwudziestego wieku. To lektura pełna niespodzianek i zwrotów akcji, która pędzi na łeb na szyję i wciąga czytelnika, nie pozwalając mu oderwać oczu od tekstu. W książce przeplatają się wątki współczesne z tymi z młodości Marii i Haliny oraz z monologami człowieka, któremu zależy, by tajemnica nigdy nie ujrzała światła dziennego. Pijackie wywody złoczyńcy okraszone rynsztokowym językiem mocno kontrastują z główną historią. Rozdziały te zatytułowane jako Druga strona mogą obrazować dwulicowość ludzką. Autorka nie miała oporów przed poruszeniem niewygodnej historii dla wielu Polaków. Ukazała bowiem brutalność narodu polskiego wobec Niemców podczas krwawych powojennych wysiedleń z terenów pomorskich. Żądza zemsty potrafi owładnąć człowiekiem...

Stare grzechy mają bardzo długie cienie.

Medalion... to pierwsza powieść Klejzerowicz, którą przeczytałam. Zachęciła mnie ona do przyjrzenia się bliżej bibliografii autorki, której pozostałe książki podobno dorównują tej. Będę musiała zweryfikować tę opinię. A tym, którzy tak jak ja nie mieli przyjemności wcześniejszego zetknięcia się z twórczością tej pisarki, polecam Medalion z bursztynem. Od czegoś trzeba zacząć, prawda?
Zaczytanego dnia,


Szczegółowe informacje:
Autor: Anna Klejzerowicz
Tytuł: Medalion z bursztynem
Wydawnictwo: Filia
Rok wydania: 2015
Liczba stron: 316
ISBN: 9788379881178

8 komentarzy:

 1. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale po opisie się zainteresowałam.

  https://holding-some-books.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to całkiem wyjątkowy kryminał.

   Usuń
 2. Słyszałam o autorce jednak dopiero zaczynam przygodę z polskimi pisarzami . Może kiedyś sie skuszę . Ciekawa recenzja.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To była moja pierwsza książka tej autorki i chyba przeczytam coś jeszcze własnie jej autorstwa, bo ma przyjemny styl pisania.

   Usuń
 3. Nigdy nie słyszałam o tej książce, ale już czuje, że to lektura nie dla mnie. Raczej bym się w niej nie mogła odnaleźć :)

  Pozdrawiam!
  Karo

  www.czarodziejka-ksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasem tak bywa. Choć mnie nieraz lektura jakiejś książki zaskoczyła pozytywnie. :)

   Usuń
 4. Książka raczej nie dla mnie :) ale polecę ją znajomemu, bo sądzę że mu przypadnie do gustu.

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 5. dodam o listy książek do zdobycia :) pozdrawiam Tomek z http://mocrecenzji.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Witaj na moim blogu.
Cieszę się, że tutaj zawitałeś. Będzie mi bardzo miło, jeśli pozostawisz po sobie jakiś ślad. Każdy komentarz jest dla mnie ważny, motywuje mnie do działania i sprawia mi ogromną radość.